happening

17. listopad – přines větu dialogu

pá 17. listopadu 2017 / 17.11 h / náměstí u sochy sv. Jana / Rožnov p. R. / ve spolupráci s Městskou knihovnou

Happening u příležitosti dne boje za svobodu a demokracii.
Happening je pokračováním happeningu Přines Havla z roku 2016.
Akce je součástí Festivalu svobody.


Uděláme happening v Rožnově pod Radhoštěm na Náměstí T. G. Masaryka u sochy sv. Jana:
1. přines s sebou svou větu dialogu se světem (vzkaz, otázka, apel, výkřik, kritika, prosba, nabídka...?);
2. přines ji napsanou na něčem (cedulka, plakát...?), polož ji k soše sv. Jana a slyšitelně ji sděl ostatním;
3. potom: půjdeme do parku k altánu, kde bude ještě něco... [promítali jsme Švankmajerův film Možnosti dialogu a žáci dramatického oboru ZUŠ četli přinesené věty z náměstí]


Archiv přinesených vět a fotografií z happeningu (KNIR)
Videoreportáž TV Beskyd o happeningu
Další archiv na facebooku


O Festivalu svobody
Festival svobody je platforma zastřešující akce pořádané různými iniciativami s cílem připomenout události spojené se 17. listopadem. Záměrem festivalu je nejen oslavit výročí Sametové revoluce vytvořením uceleného programu pro návštěvníky, ale též společně propagovat demokratické principy a hodnoty občanské společnosti. Bohatý program Festivalu svobody zahrnuje kulturní a vzdělávací akce, happeningy, průvody či shromáždění, která prostřednictvím jednotlivých iniciativ probíhají na různých místech v Praze, jako je Albertov, Národní třída či Újezd. Vyvrcholením oslav je každoročně Koncert pro budoucnost na pražském Václavském náměstí, který v loňském roce navštívilo více než 40 000 lidí. Do Festivalu svobody se s vlastním programem zapojují také desítky měst a obcí z Čech a Moravy. Více informací o Festivalu svobody naleznete na stránkách www.festivalsvobody.cz.


MEMORANDUM 2017 (http://www.festivalsvobody.cz/memorandum/) Každoročně si v listopadu připomínáme dny, kdy se naši spoluobčané postavili čelem totalitnímu režimu a bojovali za svobodu, demokracii a budoucnost naší země.  Prožíváme nejdelší období svobody od založení Československa. Avšak hodnoty, na kterých je naše svoboda založena jsou především v posledních letech často zpochybňovány. Chceme se postavit čelem strachu a lžím, které šíří extrémisté a populisté, aby nás o svobodu nepřipravili. Společně tak dáme hlasitě najevo, že si vybojované svobody a demokracie vážíme a nenecháme si ji vzít. 17. listopadu proběhnou v Praze i po celé republice koncerty, průvody, besedy a celá řada dalšího programu. Ulice a náměstí opět zaplní statisíce lidí. Budeme si připomínat významné okamžiky naší historie, upozorňovat na skutečné současné problémy a sdílet názory ohledně budoucnosti naší země. Oznamujeme Festival svobody 2017!


Zpět...