Hudební fujaré #4

SlavíkOvci & cimbálová muzika Jagár

kontrabasy + píšťalky + havířovská cimbálovka

pá 10. listopadu 2017 / 3. Etáž / Rožnov p. R. / 19.00 h / 140 Kč

REZERVOVAT VSTUPENKY


Kontrabasový virtuóz Jiří Slavík (držitel hudební ceny Anděl 2016) hledá hudební kořeny za pomoci píšťal Mariana Friedla a cimbálové muziky Jagár. – Hudební fujaré 2017 je druhý ročník experimentálního koncertního cyklu unikátního setkávání muzikantů rozmanitých žánrů nejen s folklórní hudbou.

Jiří Slavík
* Na samém začátku byla moravská lidová hudba, následovala klasika s jazzem, nakonec se ale vynikající kontrabasista a skladatel Jiří Slavík po dlouholetém pobytu v zahraničí k moravskému jádru vrátil. Po svém, což při vší skromnosti znamená naprosto originálně a nejen na naše poměry. Na portálu Českého rozhlasu Jazz dokonce napsali, že zvuk alba Mateřština vlastně představuje „soudobou cimbálovku“. Mateřština představuje Jiřího v úloze zpěváka a multiinstrumentalisty pátrajícího po svých kulturních kořenech a využívajícího odkaz lidové hudby ve svých vlastních skladbách. Mateřština je ojedinělou syntézou srdce a rozumu. Nabízí pestrou paletu emocí, aranžérskou i kompoziční finesu, syrovost i dokonalou interpretaci. Jiří Slavík je vedle své interpretační geniality i opravdovým umělcem hledajícím pravdu v sobě i okolním světě. Stylové hranice Slavík nevnímá, nebo se jimi zjevně nenechává rozhodit. Album Mateřština pro label Animal Music prakticky celé nahrál sám spolu s jeho celoživotním kamarádem a fenomenálním muzikantem Marianem Friedlem, který vypomohl s píšťalami a svou hru i zpěvem přidal ryzího ducha Beskyd. [text z webu Folkových prázdnin]
* https://www.jirislavik.com/

Marian Friedl
* absolvoval na Vyšší odborné škole J. Ježka v oboru jazzový kontrabas ve třídě Jaromíra Honzáka a v oboru etnoorganologie na FF UK pod vedením Vlastislava Matouška. V současnosti je hudebníkem na volné noze, externím redaktorem Českého rozhlasu stanice Vltava, pedagogem ZUŠ Frenštát p/R a Univerzity Palackého Olomouc a dramaturgem (např. festival Swingové Vánoce). Kromě kontrabasu je aktivním hráčem na karpatské lidové flétny a malý cimbál. Účastnil se natáčení více než deseti alb, která dokládají jeho značný žánrový rozptyl. Z nich vybíráme například Tomáš Kočko a Orchestr: Do Tanca (2003), Nedaba: Songs About… (2009), Martin Chodúr: Manifest (2012), NOCZ: NOCZ and Iva Bittová (2014), RukyNaDudy: Písně Hukvaldských Beskyd (2014). Je stálým členem několika hudebních projektů různého zaměření: NOCZ Quartet (free-jazz), Jan Přibil a Přátelé (contemporary jazz), Martin Chodúr a Mach5 (pop), RukyNaDudy (archaická hudba Beskyd), Jitka Šuranská Trio (world music). V roce 2010 vystoupil na prestižní konferenci TEDxPrague.

Cimbálová muzika Jagár
* Cimbálová muzika Jagár z Havířova je společenství mladých muzikantů, kteří se již od malička věnovali folkloru v dětském folklorním souboru Vonička pod taktovkou Jiřího Slavíka. V roce 2007 jsme již dětskému souboru odrostli a se spoustou zkušeností a zážitků jsme se rozhodli založit si vlastní muziku. V Jagáru je nás celkem deset muzikantů. Věnujeme se pouze folklorní muzice a to z různých regionů Moravy, Lašska, Slovenska, ale i Maďarska a Rumunska.
* web muziky
KDY A KDE?
pátek 10. listopadu 2017 od 19.00 h (bar od 18.00 h)
3. Etáž, budova Stroza, Bezručova 663, Rožnov p. R. (bývalá Loana) – mapa
Koncerty jsou na stojáka, ale můžete si u nás sednout na náš polštářek na čisté dřevěné parkety. A několik židlí pro starší a pokročilé taky máme.
Prostor je nekuřácký, bezbariérový (zavolejte nám raději dopředu na 608873807, máme výtah).
Rodiče s dětmi vítáni, hodní psi taky.

VSTUPNÉ
140 Kč / studenti (ISIC) 100 Kč / děti do osmi let s rodiči zdarma

REZERVOVAT VSTUPENKY


Hudební fujaré 2017 finančně podpořilo město Rožnov pod Radhoštěm.


Zpět...