Hudební fujaré #1

Vrbovskí víťazi & Gajdoši z Kopanic

hudobno-pracovná alternatíva zo Slovenska + tradiční gajdošská muzika z Kopanic

pá 23. února 2018 / 3. Etáž / Rožnov p. R. / 19.00 h / 140 Kč


Setkání průmyslového folklóru s gajdošskou tradicí. – Hudební fujaré 2018 je třetí ročník experimentálního koncertního cyklu unikátního setkávání muzikantů rozmanitých žánrů nejen s folklórní hudbou.

Vrbovskí víťazi
Hudobno-pracovná skupina hrajúca svoj vlastný hudobný štýl, priemyselný folklór na doma vyrobených hudobných nástrojoch s róznych záchodových rúr, vysavačov apod.
http://www.vrbovskivitazi.sk


Gajdoši z Kopanic
K nemnoha muzikantům, jimž se staly právě gajdy osudem, patří i rodinná muzika Gajdoši z Kopanic, již tvoří manželé Bohumil a Lýdia a syn Jiří Gabrhelovi ze Starého Hrozenkova. Jejich vztah k místním tradicím není náhodný ani uměle vypěstovaný; jejich předkové žili od nepaměti v tomto kraji kdysi zapomenutém Bohem i lidmi a spoluvytvářeli jeho duchovní svět. V rodokmenu Lýdie Gabrhelové bychom pod jménem její prababičky Anny Struhárové a babičky Irmy Gabrhelové dokonce rozpoznali dvě ze slavných kopaničářských žen. Na počátku 90. let, když povyrostly jejich děti se poprvé představili veřejnosti na Kopaničářských slavnostech jako rodinná gajdošská muzika. Vzbudili pozornost – vždyť gajdy umlkly na Kopanicích před mnoha desetiletími. Vrcholné období prožívají Gajdoši z Kopanic – ustálení v triu: Bohumil (gajdy D, G, F dur zpěv), Jiří (gajdy C, D, G, F dur, G moll, píšťalky, zpěv) a Lýdie (zpěv) – v prvním desetiletí tohoto století. Znají je návštěvníci festivalů v Oravské Poľhore odkud si Jiří několikrát přivezl cennou trofej ze soutěže mladých gajdošů, v Milovce, Žywcu, kde získali čestné uznání za autentickou interpretaci, v Poznani, v Zakopaném, ale i na Slovácku – ve Strážnici, v Břeclavi, či ve Vlčnově a také v Čechách – ve Strakonicích, v Praze. Hráli a zpívali v různých krajích na mnoha folklorních setkáních zpěváků a muzikantů, na besedách o Kopanicích v kulturních domech, v muzeích či knihovnách v mnoha obcích a městech. Všude tam poctivě a odpovědně reprezentují svůj kraj, vědomi si povinnosti naplňovat odkaz předků a předávat poselství lidové kultury příštím generacím. Repertoár čerpá muzika z vlastních sběrů, ze sbírek J. Černíka a F. Bartoše, ale také ze sbírky bývalého ředitele školy ve Starém Hrozenkově, rodáka z Kopanic, zakladatele souboru Kopaničár a prvního primáše Kopaničáru pana Josefa Kopunce, kterou osobně věnoval Bohumilu Gabrhelovi.
www.gajdosi.euKDY A KDE?
pátek 23. února 2018 od 19.00 h (bar od 18.00 h)
3. Etáž, budova Stroza, Bezručova 663, Rožnov p. R. (bývalá Loana) – mapa
Koncerty jsou na stojáka, ale můžete si u nás sednout na náš polštářek na čisté dřevěné parkety. A několik židlí pro starší a pokročilé taky máme.
Prostor je nekuřácký a skoro bezbariérový (potřebujete-li asistenci s přístupem, zavolejte nám raději dopředu na 608873807, výtah máme).
Rodiče s dětmi vítáni, hodní psi taky.

VSTUPNÉ
140 Kč / studenti (ISIC) 100 Kč / děti do osmi let s rodiči zdarma


Hudební fujaré 2018 finančně podpořilo město Rožnov pod Radhoštěm.


Zpět...